Większość polskich właścicieli, dzierżawców i zarządców budynków wie, że mają prawny obowiązek odśnieżania dachu celem ochrony życia i zdrowia ludzi. Co jednak z wodą gromadzącą się na dachu, w rynnach i zagłębieniach budynku? Czy kiedy zamarza i powstają sople, prawo nakłada na administratora obowiązek usunięcia ich? Jeśli tak, czy można usuwać sople z dachu i rynien samodzielnie? Co właściwie warto wiedzieć o usuwaniu lodu z dachu? Poznaj odpowiedzi!
Kiedy pada deszcz i woda osadza się w zagłębieniach budynku, a następnie temperatura spada poniżej zera, tworzy się lód. Także kiedy pada śnieg, lecz przez dodatnią temperaturę ulega topnieniu, po czym woda ponownie zamarza, powstają połacie lodu. Jeżeli pozostają w zagłębieniach, szczelinach i ubytkach budynku, prowadzą do rozsadzania konstrukcji, natomiast nie szkodzą ludziom w sposób bezpośredni. Inaczej jest, gdy przed zamarznięciem woda częściowo spływa - wówczas tworzą się sople. One już znacząco obniżają bezpieczeństwo osób poruszających się przy budynku, a także mogą zniszczyć mienie, np. zaparkowane nieopodal samochody. Niszczą również sam budynek.
Duże, ciężkie i ostre sople lodu spadające z dachu mogą uszkodzić ciało osoby przechodzącej obok budynku. Zdarzają się też wypadki śmiertelne. Z tego powodu polskie prawo nakłada na właściciela, dzierżawcę bądź innego aktualnego zarządcę obowiązek usuwania sopli z dachu i pozostałych elementów budynku. Ponieważ oznacza to konieczność wykonywania prac na wysokości, posiadania uprawnień i ważnych badań lekarskich oraz znajomości obsługi specjalistycznego sprzętu, najczęściej zleca się wykonanie usługi sprawdzonej firmie. W Bielsku-Białej i okolicach usuwanie sopli z dachu można zlecić firmie Renova.
Kiedy w grę wchodzą wysokie budynki, duże sople i usuwanie ich z dachu, odradza się wykonywania działań na własną rękę - bez sprzętu typu zwyżka koszowa, bez zabezpieczenia terenu, bez wiedzy. Natomiast usuwanie lodu z dachu niewysokiego domu jednorodzinnego, dobudówki, garażu bądź szopy można przeprowadzić samodzielnie.
Samodzielne usuwanie lodu z dachu to oszczędność pieniędzy. Kiedy jednak na przeciwległej szali znajdują się życie i zdrowie ludzi oraz zwierząt, a także stan mienia, nie warto ryzykować. Zdecydowanie nie powinno się usuwać sopli z dachu i elewacji, kiedy:
Nie chcesz tracić czasu ani pieniędzy na wielokrotne usuwanie sopli z dachu każdej zimy? Zastosuj środki zaradcze. Jednym z nich jest regularne usuwanie śniegu zalegającego na budynku. Jak wyjaśniliśmy w pierwszym punkcie, najczęściej to właśnie topniejący śnieg i w następstwie spływająca z budynku woda przekładają się na powstawanie sopli. Do tego zadania również wzywa się profesjonalistów. To nadal oszczędność, gdyż kilkakrotnie gruntowne odśnieżanie dachu w ciągu zimy - stanowiące wymóg prawny! - zapobiega codziennemu powstawaniu groźnych sopli.
Drugi sposób na profilaktykę opiera się o system antyoblodzeniowy montowany w rynnach i rurach spustowych, składający się z czujnika temperatury i wilgoci oraz przewodu grzejnego. Kiedy woda osiąga niską temperaturę, grzałka się uruchamia, a woda pozostaje ciekła i swobodnie spływa. Jednorazowy koszt wyeliminuje opłaty za usuwanie lodu w przyszłości.
Zachęcamy do skorzystania z formularza wyceny, by poznać szacunkowy koszt usuwania sopli z dachu wykonywanego przez firmę Renova w Bielsku-Białej i okolicach. Ponadto zapraszamy do przeczytania poradnika o zimowych obowiązkach zarządcy budynku. Dowiesz się z niego, kto, kiedy i jaki śnieg musi usuwać z budynku, w którym mieszka lub prowadzi biznes.