Zimowe obowiązki zarządcy nieruchomości, właściciela lub najemcy

Zimowe obowiązki zarządcy nieruchomości

Posiadasz dom jednorodzinny? Wynajmujesz budynek wolnostojący, w którym mieści się Twoja firma? A może jesteś zarządcą czy administratorem takiego budynku? Sprawdź, jakie są obowiązki najemcy, obowiązki zarządcy budynku oraz obowiązki właścicieli nieruchomości w okresie zimowym. Postępuj zgodnie z prawem, zapewniając bezpieczeństwo sobie, bliskim, a także osobom przechodzącym w pobliżu Twojego domu.

Obowiązki najemcy lokalu mieszkalnego... i kogo jeszcze?

Obowiązki najemcy lokalu mieszkalnego lub firmowego omówione w niniejszym artykule to także obowiązki administratora budynku (zarządcy) oraz właściciela. Wymienione w tekście czynności powinni wykonywać: właściciele, współwłaściciele, użytkownicy wieczyści, jednostki organizacyjne i zarządzające daną nieruchomością, osoby posiadające taką nieruchomość, wynajmujące ją lub dzierżawiące. Podczas gdy oczyszczanie chodników ze śniegu warunkuje art. 5 ust. 1 pkt. ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, na temat odśnieżania dachów przeczytasz w art. 61 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane.

Obowiązek odśnieżania chodników zimą w świetle prawa polskiego

Zimowe obowiązki najemcy, właściciela, administratora i pozostałych osób wymienionych w pierwszym punkcie artykułu obejmują odśnieżanie chodników, rozumiane jako utrzymywanie czystości i porządku. Przed budynkiem - na przylegającym do niego chodniku - nie powinny zalegać śnieg, lód ani błoto. Prawo nie określa sposobu usuwania tych zanieczyszczeń, pozostawiając dowolność osobom odpowiedzialnym za czynność. Nie wymusza także posypywania chodnika solą, piaskiem ani substancją rozpuszczającą śnieg i lód. Wystarczy, że odgarniesz zanieczyszczenia w taki sposób, aby chodnik pozostawał bezpieczny dla przechodniów i pojazdów. Nie można przesuwać ich na jezdnię! Dobrą praktyką jest tworzenie zbitych górek śniegu, za których usunięcie odpowiedzialny jest już ktoś inny - zarządca drogi.

Choć w obowiązkach najemcy lokalu mieszkalnego nie leży posypywanie śniegu ani lodu, możesz wykonywać tę czynność. Nie powinieneś jednak używać soli, ponieważ ma szkodliwy wpływ na otoczenie - degraduje środowisko. Odpowiednie materiały to chlorek sodu, chlorek magnezu, chlorek wapnia, piasek o średnicy nie większej niż 1 mm, kruszywo o średnicy nie większej niż 4 mm.

Ważne! Jeżeli nie wypełnisz zimowego obowiązku właścicieli nieruchomości i nie odśnieżysz chodnika, wójt, burmistrz lub prezydent może zlecić to zadanie organowi zastępczemu, tj. firmie odśnieżającej. Wówczas otrzymasz grzywnę, a dodatkowo będziesz musiał pokryć koszt odśnieżania chodnika.

Obowiązki właścicieli nieruchomości i innych zarządców - odśnieżanie dachów i usuwanie sopli

Kolejne obowiązki właściciela lokalu zimową porą to usuwanie śniegu z dachu, a także pozbywanie się niebezpiecznych fragmentów lodu zwisającego z dachów, rynien i innych elementów budynku. Tym razem nie ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, lecz prawo budowlane wymusza na Tobie zapewnienie bezpieczeństwa ludziom oraz ochronę ich mienia podczas użytkowania budynku niezależnie od warunków zewnętrznych, w tym atmosferycznych. Dobrym przykładem jest właśnie usuwanie sopli, które spadając, mogłyby wyrządzić krzywdę ludziom lub uszkodzić ich mienie, np. samochód. To Ty ponosiłbyś winę, jako że nie dopełniłeś obowiązku zarządcy budynku.

Czy można zdecydować się na odśnieżanie dachu samodzielnie? To zależy. W świetle prawa - w myśl § 105 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy - jest to praca na wysokości, a zatem taka, do której wymagane jest posiadanie odpowiednich zezwoleń, uzyskanych na szkoleniach. Poza tym odśnieżanie dachu i usuwanie sopli z budynków wiąże się z koniecznością zabezpieczenia terenu przylegającego do budynku. Przydają się też profesjonalne urządzenia, np. zwyżka koszowa.

Jeżeli potrzebujesz odśnieżania: dachu, posesji, parkingu, ogrodu lub dowolnej innej przestrzeni, a także jesteś mieszkańcem Małopolski lub Śląska, skontaktuj się z nami - wykonamy te czynności za Ciebie! Zapraszamy także do galerii usług odśnieżania.

Odśnieżanie dachów płaskich i stromych - obowiązki właścicieli nieruchomości

Przyjrzyjmy się uważnie zimowemu obowiązkowi zarządcy budynku, jakim jest odśnieżanie dachów dwóch rodzajów - płaskich i stromych. Choć zagrożenia wynikające z zaniechania usunięcia śniegu i lodu z obu rodzajów dachu są podobne, można mówić o pewnych różnicach.

  1. Obowiązki administratora budynku z tytułu odśnieżania dachu płaskiego mają zapobiec z jednej strony zsunięciu się śniegu z dachu, z drugiej zaś zawaleniu dachu w wyniku nagromadzenia ciężkich opadów. Są to zatem obowiązki służące bezpieczeństwu osób przebywających zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Właściciel czy zarządca powinien mieć wiedzę dotyczącą maksymalnego obciążenia dachu, a także na bieżąco porównywać tę wartość z obciążeniem w danym dniu. Uwaga! Śnieg mokry, puszysty i zalegający mają odmienne masy. Podczas gdy metr sześcienny świeżego śniegu osiąga do 200 kg, w przypadku mokrego mowa nawet o 800 kg.
  2. Obowiązki najemcy lokalu użytkowego z tytułu odśnieżania dachu stromego podyktowane są przede wszystkim - choć nie tylko - bezpieczeństwem osób przebywających na zewnątrz budynku oraz ochroną ich mienia, np. pojazdów. Samodzielne odśnieżanie dachu stromego jest szczególnie niebezpieczne, zwłaszcza gdy nie ma się odpowiednich narzędzi, zabezpieczeń ani urządzeń utrzymujących najemcę czy właściciela na wysokości.

Nie zwlekaj z wykonywaniem zimowych obowiązków właściciela lokalu, obowiązków zarządcy nieruchomości i pozostałych osób należących do administracji. Na szali stoją życie i zdrowie ludzi, a także pieniądze, jako że za niedopełnienie obowiązków zarządcy grożą wysokie kary. Natomiast jeśli człowiek dozna poważnego uszczerbku na zdrowiu, zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności karnej za to, że do tragedii doszło na Twoim terenie. Skontaktuj się z nami i usuń śnieg, kiedy jest go mało, by rozwiązać sprawę szybko i łatwo. Czekamy na kontakt!

odśnieżanie

Klienci o nas

Doskonała i terminowa współpraca - usługi na najwyższym poziomie i zawsze z uśmiechem na twarzy! Z przyjemnością skorzystamy z Państwa usług ponownie :)

Iwona (Andrychów)

Szybkość usługi (mycie kostki brukowej podjazdu) jak i jakość jej wykonania - najwyższy poziom. Z chęcią polecimy Państwa naszym znajomym!

Marta i Łukasz (Bielsko-Biała)

Firma RENOVA WOJCIECH ORAWIEC jest naszym wieloletnim partnerem. Właściciel firmy do każdego klienta podchodzi z pełną profesjonalizmem i zaangażowaniem co przekłada się później na wysoką jakość usług

Ferdynand (Bielsko-Biała)

Wysoka jakość w zakresie aranżacji, jak i pielęgnacji naszego ogrodu świadczy o dużym potencjale wiedzy w tej dziedzinie. Bardzo estetyczne i profesjonalne podejście do klienta.

Laura (Bielsko-Biała)
O naszej firmie

Możemy się pochwalić wieloletnim doświadczeniem w zakresie sprzątania, utrzymywania porządku, pielęgnacji ogrodów i prac na wysokościach! Jesteśmy zgranym i wykwalifikowanym zespołem. Korzystamy z profesjonalnego sprzętu do sprzątania i pielęgnacji ogrodów. Poznaj naszą ofertę, skorzystaj z naszej pomocy!

Zapraszamy do kontaktu+48 796 882 282

Zapraszamy do kontaktubiuro@renova.bielsko.pl

Formularz kontaktowy

Wypełnij wszystkie pola i wyślij formularz klikając w ikonę koperty.

* pola obowiązkowe