Jak zabezpieczyć dom przed zimą?

zabezpieczenie domu na zimę

Nie trzeba korzystać z kalendarza ściennego, by wiedzieć, że na zewnątrz króluje już jesień. Wystarczy wyjść na chwilę przed dom, a nawet spojrzeć przez okno. To doskonała pora - a zarazem ostatni dzwonek - aby pomyśleć, jak zabezpieczyć dom przed zimą. Jeżeli tego nie zrobisz, po pierwsze możesz narazić siebie i pozostałych domowników na niebezpieczeństwo, po drugie przysporzyć sobie niepotrzebnych wydatków wiosną, kiedy będzie trzeba wykonać remont uszkodzonych elementów. A zatem jak zabezpieczyć dom przed zimą? Oto sprawdzone sposoby!

Zabezpieczenie dachu przed deszczem, śniegiem, wiatrem i mrozem

Późną jesienią i zimą warunki pogodowe sprzyjają pogłębianiu ubytków i powiększaniu uszkodzeń, które powstały dużo wcześniej, a z uwagi na piękną pogodę wiosną ani latem nie zostały zauważone. Dokonanie napraw nie będzie możliwe, gdy zacznie regularnie padać deszcz, a tym bardziej dom pokryją śnieg i lód. Z tego powodu bardzo ważne jest zabezpieczenie dachu przed deszczem, śniegiem, mrozem i innymi niespodziankami atmosferycznymi teraz, gdy jeszcze świeci słońce.

Zabezpieczenie dachu przed śniegiem i deszczem polega przede wszystkim na sprawdzeniu jego szczelności. Woda potrafi dostać się do domu nawet przez najdrobniejsze pęknięcia, co skutkuje wilgocią w powietrzu, zimnem, powstaniem pleśni i zwiększonymi rachunkami za ogrzewanie. W przypadku większych dziur zdarza się, że woda kapie domownikom na głowy, osiada na meblach i innych elementach wyposażenia domowego, niszcząc je. Koniecznie więc zabezpiecz dach przed wiatrem, deszczem i mrozem, oczyszczając go z zabrudzeń i dokładnie weryfikując szczelność.

Zabezpieczenie komina przed deszczem i śniegiem

Jednym z najważniejszych elementów dachu jest komin, nie mniej ważne zaś są połączone z nim kanały wentylacyjne i ujścia: kratki wentylacyjne. Obowiązkiem właściciela budynku przed nastaniem zimy jest zabezpieczenie komina przed deszczem oraz śniegiem, a także udrożnienie kanałów. Dodatkowym obowiązkiem posiadaczy domów ogrzewanych kominkiem, nawet sporadycznie, jest zabezpieczenie komina dymowego przed deszczem i śniegiem.

Przed wyczyszczeniem oraz weryfikacją szczelności i ewentualnych pęknięć czy ubytków komina oraz przewodu wentylacyjnego koniecznie sprawdź, czy nie zamieszkały w nich żadne zwierzęta, np. ptaki lub wiewiórki. Prace możesz wykonać samodzielnie, ale zaleca się skorzystanie z usług specjalisty - kominiarza. Szczelny komin to gwarancja bezpieczeństwa życia i zdrowia, a przy okazji korzyść dla portfela, ponieważ ogrzewanie domu działa poprawnie.

Pamiętaj też o kratkach wentylacyjnych w mieszkaniu. Usuń z nich kurz i pajęczyny. Brudna kratka utrudnia przepływ powietrza, co zwiększa niebezpieczeństwo.

Czyszczenie rynien z liści i innych zabrudzeń

Kolejny punkt zabezpieczania domu przed zimą stanowi czyszczenie rynny. To bardzo ważny krok, jako że zapchane liśćmi, patykami i igliwiem rynny nie odprowadzają właściwie wody, w efekcie czego spływa po elewacji, niszcząc ją (prowadząc m.in. do pękania ścian). Ponadto przy niskich temperaturach rynny mogą zostać rozsadzone przez mieszankę zabrudzeń i lodu.

Czyszczenie rynien z liści, patyków i piachu można przeprowadzić samodzielnie za pomocą szczotki lub wynajmując ekipę. Drugie rozwiązanie ma ogromny walor w postaci specjalistycznego sprzętu, którym dysponują fachowcy. Możesz też zdecydować się na wyjście pośrednie i wynająć podnośnik koszowy, zapewniając sobie wsparcie operatora podnośnika i większe bezpieczeństwo w trakcie zabezpieczania domu przed zimą (odradzamy niestabilne drabiny, zwłaszcza gdy budynek jest wysoki).

Sprawdzanie szczelności okien

Podnośnik koszowy przydaje się również podczas sprawdzania szczelności okien i uszczelnienia okien od zewnątrz. Dobrze dopasowane okna z nowymi, sprawnie działającymi uszczelkami pozwalają domownikom spędzić jesień i zimę w suchym i ciepłym domu - bez wilgoci, grzyba, wysokich rachunków za ogrzewanie. Warto najpierw wyczyścić okna od wewnątrz i od zewnątrz, a następnie wybrać odpowiednie zabezpieczenie okien, np. w postaci środka konserwującego do uszczelek samochodowych. Nawet jeśli nadejdą duże zimowe mrozy, okna nie pękną ani nie zamarzną.

Wycinka drzew przed zimą

Jak zabezpieczyć dom przed zimą? W odpowiedzi na to pytanie rzadko pada hasło: wycinka drzew. A powinno! Warto bowiem zauważyć, że to właśnie okres jesienno-zimowy sprzyja usuwaniu chorych, martwych i niechcianych drzew. Od 16 października do końca lutego trwa okres nielęgowy większości gatunków ptaków, co przekłada się na mniejszą liczbę obostrzeń i warunków niezbędnych do uzyskania pozwolenia na wycinkę drzew. Więcej na ten temat napisaliśmy w artykule pt. Legalne usuwanie drzewa - kiedy niezbędny jest wniosek o usunięcie drzewa?

Usunięcie drzewa przed zimą sprawi, że groźnie chylący się ku budynkowi pień nie zarwie się pod ciężarem śniegu i lodu, niszcząc dach czy elewację. Poza tym zyskasz materiał do opału, co będzie korzystne, jeśli ogrzewasz dom, rozpalając kominek.

Mycie elewacji, czyszczenie kostki brukowej - przygotowanie gospodarstwa domowego

Przygotowując się do zabezpieczenia domu przed zimą, nie wolno zapomnieć o elementach budynków, chodników i ogrodów, które służą domownikom i gościom na co dzień. Słoneczna, bezdeszczowa jesień stanowi ostatni dzwonek do wykonania prac naprawczych obejmujących ścieżki do chodzenia, podjazdy, elewację, izolację budynków, wyposażenie ogrodowe. Warto umówić się na mycie elewacji, ponieważ tylko na dobrze oczyszczonych ścianach widać ewentualne ubytki - nawet te najdrobniejsze. Ponadto przed uszczelnieniem chodnika, by zimą gromadzący się w szczelinach lód nie doprowadził do rozsadzenia, należy porządnie wymyć kostkę brukową.

Klienci o nas

Doskonała i terminowa współpraca - usługi na najwyższym poziomie i zawsze z uśmiechem na twarzy! Z przyjemnością skorzystamy z Państwa usług ponownie :)

Iwona (Andrychów)

Szybkość usługi (mycie kostki brukowej podjazdu) jak i jakość jej wykonania - najwyższy poziom. Z chęcią polecimy Państwa naszym znajomym!

Marta i Łukasz (Bielsko-Biała)

Firma RENOVA WOJCIECH ORAWIEC jest naszym wieloletnim partnerem. Właściciel firmy do każdego klienta podchodzi z pełną profesjonalizmem i zaangażowaniem co przekłada się później na wysoką jakość usług

Ferdynand (Bielsko-Biała)

Wysoka jakość w zakresie aranżacji, jak i pielęgnacji naszego ogrodu świadczy o dużym potencjale wiedzy w tej dziedzinie. Bardzo estetyczne i profesjonalne podejście do klienta.

Laura (Bielsko-Biała)
O naszej firmie

Możemy się pochwalić wieloletnim doświadczeniem w zakresie sprzątania, utrzymywania porządku, pielęgnacji ogrodów i prac na wysokościach! Jesteśmy zgranym i wykwalifikowanym zespołem. Korzystamy z profesjonalnego sprzętu do sprzątania i pielęgnacji ogrodów. Poznaj naszą ofertę, skorzystaj z naszej pomocy!

Zapraszamy do kontaktu+48 796 882 282

Zapraszamy do kontaktubiuro@renova.bielsko.pl

Formularz kontaktowy

Wypełnij wszystkie pola i wyślij formularz klikając w ikonę koperty.

* pola obowiązkowe