Legalne usuwanie drzewa - kiedy niezbędny jest wniosek o usunięcie drzewa?

usuwanie drzewaJak przeprowadzić usunięcie drzew z posesji, by było zgodne z prawem - z aktualnie obowiązującymi przepisami? Kiedy należy złożyć wniosek o usunięcie drzewa, kiedy zaś wystarczy poinformować władze o zamiarze wycinki? A może istnieją sytuacje, w ktorych usunięcie drzewa z posesji w ogóle nie wymaga zgłaszania? Na te i inne pytania - chociażby o opłatę za usunięcie drzewa czy karę za postępowanie niezgodnie z literą prawa - udzielamy odpowiedzi w artykule. Zapraszamy!

Kiedy trzeba zgłosić usunięcie drzewa?

Pod koniec 2016 r. w życie weszła nowelizacja do ustawy o ochronie przyrody, dzięki której usunięcie drzewa z posesji stało się łatwiejsze niż wcześniej - zaistniało więcej wyjątków, w których zamiaru usunięcia drzewa nie trzeba było zgłaszać, a tym bardziej otrzymywać pozwolenia. Natomiast już 17 czerwca 2017 r. ogłoszono kolejną nowelizację, która okazała się bardziej restrykcyjna. To właśnie ona obowiązuje dzisiaj i zgodnie z nią należy postępować.

W myśl najświeższej nowelizacji usunięcie drzewa należy zgłosić także w przypadku osób prywatnych, nieprowadzących działalności gospodarczej i posiadających daną posesję na własność bądź dzierżawiących ją (podczas dzierżawy niezbędna jest zgoda na usunięcie drzewa podpisana przez właściciela posesji). Zgłoszenie zamiaru usunięcia drzewa należy skierować do prezydenta miasta, burmistrza lub wójta. Opłata za usunięcie drzewa nie zostanie pobrana, natomiast za niedopełnienie obowiązku i brak stosownej informacji przewidywana jest kara za usunięcie drzewa.

Kiedy trzeba uzyskać pozwolenie na usunięcie drzewa?

Inaczej niż w przypadku osób prywatnych wygląda kwestia osób prowadzących działalność gospodarczą na terenie, z którego ma zostać usunięte drzewo, oraz takich, które wycinają drzewo w celach zarobkowych. Tutaj nie wystarczy już tylko zgłosić zamiaru wycinki, ale należy również otrzymać zezwolenie na usunięcie drzewa i uiścić opłatę w wysokości adekwatnej do gatunku i rozmiaru drzewa. Wniosek o usunięcie drzewa również kieruje się do prezydenta miasta, burmistrza lub wójta.

Zgoda na usunięcie drzewa powinna zostać wydana przez urząd w przeciągu 35 dni. Najpierw - do 21 dni - posesję odwiedzi specjalista, który dokona oględzin drzewa i terenu planowanej wycinki. Sporządzi dokument, na podstawie którego do 14 dni zostanie wydane pozwolenie na usunięcie drzewa. W przypadku sprzeciwu list przyjdzie pocztą. Natomiast jeśli zgłaszający nie otrzyma listu, oznacza to zgodę na usunięcie drzewa. Na wycinkę ma 6 miesięcy, ponieważ tyle - od dnia oględzin - jest ważna decyzja urzędu.

Uwaga! Właścicieli działalności gospodarczej obowiązują zarówno konieczność wysłania wniosku i otrzymania zgody, jak i opłata za usunięcie drzewa. W przypadku zaniechania któregokolwiek kroku właściciela czeka kara za usunięcie drzewa bez zezwolenia. Grzywny może się spodziewać również osoba, która usunęła drzewo prywatnie, ale w przeciągu kolejnych 5 lat na terenie wycinki postawiła budynek związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Tutaj - by uniknąć kary - niezbędne będzie dokonanie opłaty w urzędzie przed rozpoczęciem budowy.

Jakie drzewo można usunąć bez zezwolenia?

Istnieją wyjątki, w których wniosek o usunięcie drzewa z posesji ani opłata nie są konieczne. Dotyczą właścicieli posesji, na której stoi drzewo przeznaczone do wycinki (bądź osób, które uzyskały zgodę od właściciela), nieprowadzących działalności gospodarczej na tym terenie oraz usuwających drzewo w celach niekomercyjnych. Jeżeli zaistnieją te okoliczności, usunięcie drzew bez zgłoszenia jest możliwe, o ile:

Uwaga! Usunięcie drzewa wywróconego przez wiatr nie wymaga otrzymania zezwolenia od urzędu miasta czy gminy, natomiast trzeba uzyskać zezwolenie od właściwego organu orzekającego, że drzewo stanowi złom lub wywrot.

Kogo czeka kara za usunięcie drzewa?

Osobę prawnie zobowiązaną do zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa i/lub uiszczenia opłaty za usunięcie drzewa, która nie dopełniła obowiązku, czeka kara pieniężna. Wymierzenie kary leży po stronie urzędu - prezydenta miasta, burmistrza lub wójta reprezentowanego przez właściwy wydział w urzędzie miasta bądź gminy. Karze podlegają następujące wykroczenia:

Kara za usunięcie drzewa wymaga opłacenia do 14 dni od zapadnięcia decyzji w sprawie. W tym czasie można również wystosować wniosek o rozłożenie kary na raty, przy czym całość sumy należy wpłacić do 5 lat. Wysokość grzywny to opłata za usunięcie drzewa - w zależności od gatunku i wielkości - pomnożona przez dwa. Od tej reguły istnieją wyjątki:

Jak usunąć drzewo sąsiada?

Usunięcie drzewa bez zgody właściciela terenu jest nielegalne, dlatego nie można samodzielnie podjąć decyzji w sprawie pozbycia się drzewa sąsiada - nawet jeśli w dużej mierze wchodzi na przylegającą posesję. Jeżeli znalazłeś się w takiej sytuacji, zgodnie z prawem możesz:

Uwaga! Jeżeli po wkroczeniu na posesję sąsiada celem usunięcia fragmentów drzew wchodzących na Twój teren wyrządzisz szkody, sąsiad może zobowiązać Cię do ich naprawy.

Sąsiedzkie spory roślinne reguluje Kodeks cywilny - ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r., art. 143-154.

Profesjonalne usunięcie drzewa z posesji

Zastanawiasz się, jak usunąć drzewo z posesji legalnie, sprawnie i bez szkody dla gruntu? Zamów profesjonalną usługę w naszej firmie i uzyskaj nie tylko pełną obsługę przy wycięciu drzewa, ale również wskazówki właściwego postępowania. Podpowiemy Ci, kiedy najlepiej usunąć drzewa i jakie kroki podjąć wcześniej (oraz czy w ogóle jest konieczne wypełnianie wniosku o usunięcie drzewa). Ponadto gwarantujemy usuwanie drzewa z korzeniami i usuwanie pnia drzewa, co jest szczególnie ważne, kiedy planuje się postawić na tym terenie budynek.

Nie w każdej sytuacji usunięcie drzew jest konieczne. Być może roślina, której nie dajesz szans, jest do odratowania. Pielęgnacja roślin również znajduje się w naszej ofercie, więc jeśli chciałbyś uratować drzewo i cieszyć się nim przez kolejne lata, zapytaj nas o rokowania.

I na koniec - oferujemy usunięcie drzewa z działki budowlanej bądź innej zarówno osobom prowadzącym działalność gospodarczą, jak i klientom prywatnym. Zapraszamy do kontaktu!wycinaka drzew

Klienci o nas

Doskonała i terminowa współpraca - usługi na najwyższym poziomie i zawsze z uśmiechem na twarzy! Z przyjemnością skorzystamy z Państwa usług ponownie :)

Iwona (Andrychów)

Szybkość usługi (mycie kostki brukowej podjazdu) jak i jakość jej wykonania - najwyższy poziom. Z chęcią polecimy Państwa naszym znajomym!

Marta i Łukasz (Bielsko-Biała)

Firma RENOVA WOJCIECH ORAWIEC jest naszym wieloletnim partnerem. Właściciel firmy do każdego klienta podchodzi z pełną profesjonalizmem i zaangażowaniem co przekłada się później na wysoką jakość usług

Ferdynand (Bielsko-Biała)

Wysoka jakość w zakresie aranżacji, jak i pielęgnacji naszego ogrodu świadczy o dużym potencjale wiedzy w tej dziedzinie. Bardzo estetyczne i profesjonalne podejście do klienta.

Laura (Bielsko-Biała)
O naszej firmie

Możemy się pochwalić wieloletnim doświadczeniem w zakresie sprzątania, utrzymywania porządku, pielęgnacji ogrodów i prac na wysokościach! Jesteśmy zgranym i wykwalifikowanym zespołem. Korzystamy z profesjonalnego sprzętu do sprzątania i pielęgnacji ogrodów. Poznaj naszą ofertę, skorzystaj z naszej pomocy!

Zapraszamy do kontaktu+48 796 882 282

Zapraszamy do kontaktubiuro@renova.bielsko.pl

Formularz kontaktowy

Wypełnij wszystkie pola i wyślij formularz klikając w ikonę koperty.

* pola obowiązkowe