Deratyzacja to działania, które mają na celu usunięcie szczurów i innych gryzoni z danego obszaru. Przynajmniej raz do roku, obowiązkową deratyzację muszą wykonać wszyscy właściciele nieruchomości w miastach i regionach, a jej postawą prawną są zapisy w dziennikach ustaw poszczególnych miast. Rozporządzenia szczegółowo informują, w jakich terminach powinna zostać zrealizowana deratyzacja oraz przedstawiają konsekwencje z jakimi musi liczyć się właściciel nieruchomości, jeżeli nie spełni tego obowiązku. Głównym powodem wymogu przeprowadzenia deratyzacji jest zapobieganie i zwalczanie chorób zakaźnych u ludzi, którą mogą przenosić gryzonie, insekty i szkodniki. Jest to również wymóg wynikający z konieczności utrzymania czystości i porządku na terenie miast i gmin.
Obowiązek przeprowadzenia deratyzacji wynika z art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. Nr 234, poz. 1570 ze zmianami), zgodnie z którym:
„Właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością obowiązani są utrzymywać ją w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym, w szczególności (...) zwalczać gryzonie, insekty i szkodniki...”
Dodatkowo, w celu zapewnienia skuteczności deratyzacji, w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy określa się terminy i obszary obowiązkowej deratyzacji. Jej zasady oraz grafik są ustalane przez inspektorów sanitarnych z danego rejonu. Zabieg ten należy przeprowadzać przy użyciu środków zatwierdzonych i dopuszczonych przez Ministra Zdrowia. Konieczny jest też późniejszy monitoring trucizny oraz zbieranie martwych gryzoni w razie konieczności.
Obowiązkowej deratyzacji podlegają nieruchomości, na których zlokalizowane są:
Zastosowanie się do regulaminu utrzymania czystości przez zarządców nieruchomości jest kluczowe, ponieważ szczury to groźne i bardzo inteligentne stworzenia. Mają też bardzo duże tempo rozrodu, ponieważ jedna para szczurów może mieć aż dwa tysiące młodych w ciągu roku! Pomimo tego, że istnieje obowiązek deratyzacji, w Polsce populacja szczurów może wynosić ponad 18 milionów.
Występowanie szczurów na danym obszarze niesie za sobą ryzyko strat, ponieważ niszczą wszystko, co napotykają na swojej drodze - przewody, instalacje, konstrukcje budynków. Są bezpośrednim zagrożeniem dla zwierząt hodowlanych oraz ludzi. Jeżeli szczur nie ma drogi ucieczki, może zaatakować również człowieka, jednak najbardziej znanym, niekorzystnym efektem występowania szczurów jest zanieczyszczenie żywności oraz przenoszenie wielu chorób: szczurza gorączka, histoplazmoza, choroba Weila, gorączka krwotoczna z zespołem nerkowym.
Próba przeprowadzania deratyzacji we własnym zakresie może być niebezpieczna, przede wszystkim dla dzieci i zwierząt domowych, dlatego przy jej przeprowadzaniu należy stosować wszystkie możliwe środki ostrożności. W zależności od obszaru deratyzacji czasami warto zastosować tylko karmniki deratyzacyjne, co może zapobiec przypadkowym połknięciom trucizny.
Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe zagrożenia, warto zainwestować w profesjonalną deratyzację, która przeprowadzona w odpowiednim momencie, będzie o wiele tańsza i bardziej efektywna niż walka z olbrzymią grupą dorosłych osobników. Zarządcy nieruchomości w trosce o dobro ludzi i zwierząt powinni zapewnić wykonanie usługi deratyzacji przez profesjonalną firmę deratyzacyjną.
Renova ma dużą wprawę i doświadczenie w zwalczaniu populacji gryzoni. Wszystkie prowadzone przez nas działania przyczyniają się do wzrostu bezpieczeństwa gospodarczo-sanitarnego oraz utrzymaniu czystości i porządku. Zamów usługę deratyzacji już dziś!