Idzie wiosna - pomyśl o deratyzacji

ogród, ławka

Deratyzacja to działania, które mają na celu usunięcie szczurów i innych gryzoni z danego obszaru. Przynajmniej raz do roku, obowiązkową deratyzację muszą wykonać wszyscy właściciele nieruchomości w miastach i regionach, a jej postawą prawną są zapisy w dziennikach ustaw poszczególnych miast. Rozporządzenia szczegółowo informują, w jakich terminach powinna zostać zrealizowana deratyzacja oraz przedstawiają konsekwencje z jakimi musi liczyć się właściciel nieruchomości, jeżeli nie spełni tego obowiązku. Głównym powodem wymogu przeprowadzenia deratyzacji jest zapobieganie i zwalczanie chorób zakaźnych u ludzi, którą mogą przenosić gryzonie, insekty i szkodniki. Jest to również wymóg wynikający z konieczności utrzymania czystości i porządku na terenie miast i gmin.

Obowiązek deratyzacji - Bielko-Biała

Obowiązek przeprowadzenia deratyzacji wynika z art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. Nr 234, poz. 1570 ze zmianami), zgodnie z którym:

„Właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością obowiązani są utrzymywać ją w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym, w szczególności (...) zwalczać gryzonie, insekty i szkodniki...”

Dodatkowo, w celu zapewnienia skuteczności deratyzacji, w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy określa się terminy i obszary obowiązkowej deratyzacji. Jej zasady oraz grafik są ustalane przez inspektorów sanitarnych z danego rejonu. Zabieg ten należy przeprowadzać przy użyciu środków zatwierdzonych i dopuszczonych przez Ministra Zdrowia. Konieczny jest też późniejszy monitoring trucizny oraz zbieranie martwych gryzoni w razie konieczności.

Obowiązkowej deratyzacji podlegają nieruchomości, na których zlokalizowane są:

Dlaczego szczury są groźne?

Zastosowanie się do regulaminu utrzymania czystości przez zarządców nieruchomości jest kluczowe, ponieważ szczury to groźne i bardzo inteligentne stworzenia. Mają też bardzo duże tempo rozrodu, ponieważ jedna para szczurów może mieć aż dwa tysiące młodych w ciągu roku! Pomimo tego, że istnieje obowiązek deratyzacji, w Polsce populacja szczurów może wynosić ponad 18 milionów.

Występowanie szczurów na danym obszarze niesie za sobą ryzyko strat, ponieważ niszczą wszystko, co napotykają na swojej drodze - przewody, instalacje, konstrukcje budynków. Są bezpośrednim zagrożeniem dla zwierząt hodowlanych oraz ludzi. Jeżeli szczur nie ma drogi ucieczki, może zaatakować również człowieka, jednak najbardziej znanym, niekorzystnym efektem występowania szczurów jest zanieczyszczenie żywności oraz przenoszenie wielu chorób: szczurza gorączka, histoplazmoza, choroba Weila, gorączka krwotoczna z zespołem nerkowym.

ogród, kobieta, boso, bukiet

Czy deratyzacja jest bezpieczna dla ludzi?

Próba przeprowadzania deratyzacji we własnym zakresie może być niebezpieczna, przede wszystkim dla dzieci i zwierząt domowych, dlatego przy jej przeprowadzaniu należy stosować wszystkie możliwe środki ostrożności. W zależności od obszaru deratyzacji czasami warto zastosować tylko karmniki deratyzacyjne, co może zapobiec przypadkowym połknięciom trucizny.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe zagrożenia, warto zainwestować w profesjonalną deratyzację, która przeprowadzona w odpowiednim momencie, będzie o wiele tańsza i bardziej efektywna niż walka z olbrzymią grupą dorosłych osobników. Zarządcy nieruchomości w trosce o dobro ludzi i zwierząt powinni zapewnić wykonanie usługi deratyzacji przez profesjonalną firmę deratyzacyjną.

Renova ma dużą wprawę i doświadczenie w zwalczaniu populacji gryzoni. Wszystkie prowadzone przez nas działania przyczyniają się do wzrostu bezpieczeństwa gospodarczo-sanitarnego oraz utrzymaniu czystości i porządku. Zamów usługę deratyzacji już dziś!

Klienci o nas

Doskonała i terminowa współpraca - usługi na najwyższym poziomie i zawsze z uśmiechem na twarzy! Z przyjemnością skorzystamy z Państwa usług ponownie :)

Iwona (Andrychów)

Szybkość usługi (mycie kostki brukowej podjazdu) jak i jakość jej wykonania - najwyższy poziom. Z chęcią polecimy Państwa naszym znajomym!

Marta i Łukasz (Bielsko-Biała)

Firma RENOVA WOJCIECH ORAWIEC jest naszym wieloletnim partnerem. Właściciel firmy do każdego klienta podchodzi z pełną profesjonalizmem i zaangażowaniem co przekłada się później na wysoką jakość usług

Ferdynand (Bielsko-Biała)

Wysoka jakość w zakresie aranżacji, jak i pielęgnacji naszego ogrodu świadczy o dużym potencjale wiedzy w tej dziedzinie. Bardzo estetyczne i profesjonalne podejście do klienta.

Laura (Bielsko-Biała)
O naszej firmie

Możemy się pochwalić wieloletnim doświadczeniem w zakresie sprzątania, utrzymywania porządku, pielęgnacji ogrodów i prac na wysokościach! Jesteśmy zgranym i wykwalifikowanym zespołem. Korzystamy z profesjonalnego sprzętu do sprzątania i pielęgnacji ogrodów. Poznaj naszą ofertę, skorzystaj z naszej pomocy!

Zapraszamy do kontaktu+48 796 882 282

Zapraszamy do kontaktubiuro@renova.bielsko.pl

Formularz kontaktowy

Wypełnij wszystkie pola i wyślij formularz klikając w ikonę koperty.

* pola obowiązkowe