Dezynfekcja- zwalczanie bakterii, wirusów i grzybów
Dezynfekcja – proces polegający na zwalczaniu bakterii, wirusów i grzybów
Dezynfekcja, czyli walka z drobnoustrojami, takimi jak bakterie, wirusy, grzyby, czy drobnoustroje chorobotwórcze, polega na niszczeniu formy wegetatywnej tych mikroorganizmów. Działania dezynfekujące mają na celu zmniejszenie ich liczby w odkażanym materiale do bezpiecznego dla człowieka poziomu.
Dezynfekcji mogą zostać poddane różnego rodzaju przedmioty, a także wszelkie powierzchnie użytkowe.
Rodzaje dezynfekcji
- Dezynfekcja fizyczna – obejmuje wykorzystanie pary wodnej o temperaturze 100 -105°C oraz promieniowania UV
- Dezynfekcja chemiczna - preparaty przeznaczone do tego celu to różnego rodzaju związki chemiczne, takie jak: alkohole, kwasy, zasady, związki metali ciężkich, związki tlenowe, związki chlorowe.
- Dezynfekcja termiczno-chemiczna – będąca połączeniem stosowania substancji chemicznych i wysokich temperatur.
Metoda dezynfekcji jest zawsze dobierana w zależności od dezynfekowanej powierzchni lub przedmiotu.
Dezynfekcji można dokonać w całym pomieszczeniu, na przykład salonie kosmetycznym, czy przedszkolu. Może się to okazać konieczne tylko na jednej powierzchni, takiej jak ściana, czy podłoga. Czasami dezynfekcji poddawane jest również tylko jedno urządzenie, mebel lub niewielki przedmiot, lub narzędzie.
Dezynfekcja a odkażanie – podstawowe różnice
Wbrew pozorom pojęcia dezynfekcji i odkażania nie są tożsame. Oznaczają one dwa różne procesy prowadzące do oczyszczania określonej powierzchni. Jednak to w przypadku dezynfekcji możemy mówić o zdecydowanie lepszych efektach. Profesjonalnie przeprowadzona dezynfekcja pozwala na pozbycie się aż do 100% różnorodnych drobnoustrojów. Oznacza to, że obszar, który zostanie zdezynfekowany przy użyciu odpowiednich metod i środków, staje się całkowicie czysty. W przypadku odkażania mowa o pozbyciu się tylko ograniczonej ilości wirusów czy bakterii. Oznacza to więc, że dezynfekcja jest znacznie skuteczniejszym sposobem walki o zdrowie.
Poza tym, dezynfekując wybrany obszar, nie pozbywamy się z niego wirusów. Takie działanie umożliwia jedynie dokładna i profesjonalna dezynfekcja. To właśnie ona pozwala na bardzo precyzyjne wyeliminowanie wybranych patogenów, takich jak wirusy grupy czy inne chorobotwórcze drobnoustroje. Z usług dezynfekcji korzystają zatem szpitale i inne placówki ochrony zdrowia, a także centra sportowe.
Dezynfekcja profilaktyczna
Czasami zdarza się, że dezynfekcja jest przeprowadzana w celach profilaktycznych. Specjalistyczne środki chemiczne lub wysoka temperatura pozwalają bowiem na niedopuszczenie do rozwoju wirusów, bakterii lub grzybów. Właśnie dlatego z usług takich firm, jak Renova regularnie korzystają baseny, siłownie, a także inne instytucje zrzeszające wiele osób na wspólnym terenie. Dezynfekcja profilaktyczna pozwala zadbać o zdrowie wszystkich użytkowników i pracowników na danym terenie. Nie daje szans na rozwój drobnoustrojów, które mogłyby się okazać wyjątkowo groźne dla ludzkiego zdrowia.
Sterylizacja, czyli kompleksowa dezynfekcja
Czasami okazuje się, że niezbędne jest przeprowadzenie wyjątkowo dokładnej dezynfekcji, mającej doprowadzić do całkowitego wyjałowienia określonej powierzchni. Taki proces niszczenia wszystkich drobnoustrojów w odkażanym materiale nazywany jest sterylizacją. Zarówno dezynfekcja, jak i sterylizacja wykonywana jest m.in. w:
- budynkach mieszkalnych,
- pomieszczeniach zamieszkiwanych wcześniej przez osoby niedawno zmarłe,
- piwnicach,
- śmietnikach,
- miejscach, w których doszło do zalania
- oraz w zbiornikach wodnych.