Wycinka drzew - przepisy 2022 r.

owycinka drzew

Poznaj aktualne (2022 r.) przepisy dotyczące wycinki drzew w Polsce i zadbaj o legalność podejmowanych działań. Sprawdź, kiedy wycinka drzew bez zezwolenia jest możliwa, a kiedy niezbędne staje się uzyskanie pozwolenia na usunięcie. Przekonaj się także, dlaczego warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, czyli wycinki drzew z podnośnika.

Wycinka drzew - przepisy

Wycinka drzew w Polsce jest regulowana prawnie na podstawie art. 83 pkt 1 Ustawy o ochronie przyrody z 16 kwietnia 2004 r. (Dz. U. z 2018 r., poz. 1614). Zgodnie z treścią tej ustawy wycinanie drzew bądź też krzewów z danego terenu jest możliwe po uzyskaniu zgody na piśmie od jego właściciela. Natomiast pozwolenie na wycinkę drzew nie jest konieczne, kiedy teren należy do osoby, która chce usunąć drzewo.

Ale uwaga! Od podanej wyżej reguły istnieją wyjątki, czyli szczególne sytuacje, w których nawet właściciel terenu musi uzyskać pozwolenie na wycinkę drzew.

Wycinka drzew bez zezwolenia - 2022 rok

Pozwolenie na wycinkę drzew w 2022 roku nie jest konieczne, jeśli teren należy do osoby prywatnej (fizycznej), nie zaś właściciela działalności gospodarczej. Także wycinka drzew na działce budowlanej, na której ma stanąć dom, nie potrzebuje uzyskania pozwolenia. Warto natomiast podkreślić, że w obu tych przypadkach wycinka drzew nie może służyć prowadzeniu działalności gospodarczej, a uzyskane drewno nie może zostać sprzedane.

W dalszej kolejności pozwolenia nie wymagają wycinanie drzew owocowych i ozdobnych ani wycinanie krzewów skupionych na powierzchni nie większej niż 25 m2. Należy jednak pamiętać, że w obu tych przypadkach samowolna ścinka drzew nie jest dozwolona, jeśli rośliny znajdują się na terenie nieruchomości będącej zabytkiem, na terenie publicznym bądź przy drodze publicznej.

Ścinka drzew uszkodzonych, złamanych, wywróconych także nie wymaga uzyskania zgody, natomiast konieczne jest uprzednie powiadomienie właściwego organu, aby obejrzał drzewo i potwierdził, że nie da się go uratować.

Kiedy pozwolenie na wycinkę drzew jest konieczne? (2022 rok)

Usuwanie drzew z działki wymaga zgłoszenia i uzyskania zgody na piśmie, jeśli działka owa przeznaczona jest do użytku publicznego bądź została objęta ochroną zabytków. Pozwolenie na wycinkę drzew trzeba zdobyć w przypadku chęci usunięcia drzewa znajdującego się na pasie drogi publicznej. Dalej zezwolenia wymagają wycinka drzew w lesie, parku narodowym, rezerwacie przyrody i na każdym innym terenie chronionym.

Zdarza się, że nawet wycinka drzew na działce budowlanej prywatnej wymaga powiadomienia organów. Ma to miejsce, gdy obwód pnia na wysokości 5 cm od ziemi przekracza:


Wycinka drzew - pozwolenie 2022 rok

Pozwolenie na wycinkę drzew w 2022 roku wydaje prezydent miasta, burmistrz lub wójt - w zależności od lokalizacji drzewa przeznaczonego do ścięcia. W szczególnych przypadkach mogą to zrobić również wojewódzki konserwator zabytków, regionalny dyrektor ochrony środowiska bądź dyrektor parku narodowego.

Wymagająca zgłoszenia wycinka drzew na działce rolnej lub budowlanej obejmuje uzupełnienie formularza dostępnego na stronie urzędu lub samodzielne spisanie oświadczenia. Jeżeli we wniosku nie ma braków, organ wyśle urzędnika, który oceni, zmierzy i opisze drzewo. Następnie w ciągu 14 dni od oględzin wnioskodawca otrzyma sprzeciw lub wniosek braku sprzeciwu. Wówczas ma 6 miesięcy na wycinkę drzewa. Jeśli nie zmieści się w tym czasie, konieczne będzie rozpoczęcie procedury od nowa.

Do kiedy wycinka drzew 2022?

Nawet jeśli wszystkie warunki legalnego wycinania drzew bez pozwolenia zostały spełnione, może się okazać, że na drodze do usunięcia drzewa staną... ptaki. Otóż wycinanie drzew na działce prywatnej jest możliwe, ale tylko jeśli drzewa nie są aktualnie zamieszkiwane przez ptactwo. Nie wolno niszczyć bądź też uszkadzać gniazd, siedlisk ani ostoi ptaków objętych ochroną. Należą do nich m.in. dzięcioły, dudek, sójka, gawron, kawka, mazurek, wróbel, zięba. Nie wolno też przepędzać ptaków z miejsc rozrodu, wychowywania młodych, migracji, odpoczynku.

Legalna wycinka drzew - do kiedy w 2022 roku? Zgodnie z przepisami wycinanie drzew jest możliwe w okresie od 16 października do końca lutego. Każdego roku 1 marca rozpoczyna się okres lęgowy trwający do 15 października - wówczas ścinka drzew zostaje wstrzymana. Oczywiście dotyczy to tylko tych drzew, które stanowią miejsce zamieszkania lub odpoczynku wymienionych w przepisach ptaków. W wyjątkowych sytuacjach można uzyskać zezwolenie.

Wycinka drzew na działce budowlanej pod inwestycję - 2022 r.

Jakim wytycznym podlega wycinka drzew na działce przeznaczonej pod inwestycję? O ile nie jest to inwestycja liniowa celu publicznego - ta bowiem nie wymaga pozwolenia - właściciel działki powinien uzyskać zgodę od stosownego organu. W urzędzie musi przedstawić pozwolenie na budowę obiektu kolidującego z drzewami znajdującymi się na danym obszarze.

Wycinka drzew z podnośnika

Wiesz już, w jakich sytuacjach wycinka drzew w Polsce wymaga uzyskania pozwolenia, w jakich zaś nie wymaga. Wiesz też, do kiedy wycinka drzew jest legalna, a kiedy trzeba się wstrzymać, bo drzewo stanowi dom dla ptaków. Pozostaje jeszcze pytanie, w jaki sposób przeprowadzić zadanie szybko, sprawnie i bezpiecznie.

Kompleksowe wycinanie drzew polecamy powierzyć specjalistom, np. firmie Renova z Bielska-Białej. W naszej ofercie znajduje się zarówno całkowita wycinka drzew z podnośnika, jak i służące pielęgnacji przycinanie drzew z podnośnika. Mamy wiedzę, doświadczenie, uprawnienia alpinistyczne oraz profesjonalny sprzęt. Damy Ci znać, czy wycinka drzew bez pozwolenia jest dostępna w Twoim przypadku, a jeśli nie, podpowiemy, jak zadbać o formalności. Znamy aktualne (2o22 r.) przepisy dotyczące wycinania drzew, więc z nami jesteś bezpieczny. Zapraszamy!

Klienci o nas

Doskonała i terminowa współpraca - usługi na najwyższym poziomie i zawsze z uśmiechem na twarzy! Z przyjemnością skorzystamy z Państwa usług ponownie :)

Iwona (Andrychów)

Szybkość usługi (mycie kostki brukowej podjazdu) jak i jakość jej wykonania - najwyższy poziom. Z chęcią polecimy Państwa naszym znajomym!

Marta i Łukasz (Bielsko-Biała)

Firma RENOVA WOJCIECH ORAWIEC jest naszym wieloletnim partnerem. Właściciel firmy do każdego klienta podchodzi z pełną profesjonalizmem i zaangażowaniem co przekłada się później na wysoką jakość usług

Ferdynand (Bielsko-Biała)

Wysoka jakość w zakresie aranżacji, jak i pielęgnacji naszego ogrodu świadczy o dużym potencjale wiedzy w tej dziedzinie. Bardzo estetyczne i profesjonalne podejście do klienta.

Laura (Bielsko-Biała)
O naszej firmie

Możemy się pochwalić wieloletnim doświadczeniem w zakresie sprzątania, utrzymywania porządku, pielęgnacji ogrodów i prac na wysokościach! Jesteśmy zgranym i wykwalifikowanym zespołem. Korzystamy z profesjonalnego sprzętu do sprzątania i pielęgnacji ogrodów. Poznaj naszą ofertę, skorzystaj z naszej pomocy!

Zapraszamy do kontaktu+48 796 882 282

Zapraszamy do kontaktubiuro@renova.bielsko.pl

Formularz kontaktowy

Wypełnij wszystkie pola i wyślij formularz klikając w ikonę koperty.

* pola obowiązkowe