Kiedy warto wykonać mulczowanie trawy?

Mulczowanie terenu zielonego

Mulczowanie terenu zielonego to doskonały sposób na naturalne odżywienie, odświeżenie i zabezpieczenie trawnika przed wysychaniem. Metoda ta jest łatwa i bezpieczna dla trawy, a przy okazji dla całego środowiska - ekologiczna. Mulczowanie gleby wpływa na poprawę koloru trawnika, sprzyja zdrowiu roślin, a nawet spowalnia pojawianie się chwastów. Kiedy warto je wykonać, by przyniosło najlepsze efekty? Poznaj odpowiedź!

Właściwy czas na mulczowanie trawy

Mulczowanie łąk, ogrodów, trawników i innych terenów zielonych powinno się wykonywać wyłącznie w okresie wegetacji trawy. Czynność ta może zostać przeprowadzona na trawniku regularnie pielęgnowanym, na którym trawa jest krótka. To warunek konieczny! Inaczej mulczowanie gleby nie będzie miało sensu, ponieważ kosiarka z mulczowaniem bądź inny sprzęt wykorzystywany do pielęgnacji ogrodu nie dostanie się do podłoża lub zmielona trawa za bardzo obciąży teren zielony, powodując szkody.

Najkorzystniej przeprowadzić mulczowanie trawy wtedy, kiedy wysokość trawnika nie przekracza 4 cm. Krótka trawa poddana mulczowaniu szybko się rozłoży i odżywi glebę. Poza tym regularne koszenie poprzedzające mulczowanie terenu zielonego zapobiegnie wyrastaniu i rozprzestrzenianiu się chwastów, niechcianych gatunków roślin.

To jeszcze nie czas na mulczowanie terenu zielonego

Od mulczowania gleby należy się powstrzymać, gdy trawnik nie był dawno koszony i jest wysoki - wyższy niż 4 cm - lub zaniedbany, np. zachwaszczony, dziki. Sposobem na rozwiązanie tego problemu jest albo kilkakrotne skoszenie trawnika przed przystąpieniem do mulczowania, albo ograniczenie ilości mulczowanej trawy, by ścinki nadto nie obciążyły trawnika.

Ponieważ tylko młody i zdrowy pokos nadaje się do odżywienia gleby i roślin, mulczowanie terenu zielonego nie może pozostawiać na trawniku twardych łodyg, starej trawy, kwiatów. Stary pokos - podobnie jak twardy lub zbyt gęsty - stworzy warstwę nieprzepuszczającą powietrza i wody, co negatywnie wpłynie na Twój ogród.

Jedną z funkcji mulczowania trawy jest nawilżenie gleby, dlatego tego rodzaju pielęgnacji ogrodu nie powinno się wykonywać często na terenach naturalnie wilgotnych czy też nieprzepuszczających wody. W przeciwnym razie ogród może zgnić.

Mulczowanie gleby i trawnika - wskazówki

Aby mulczowanie trawy przebiegło sprawnie i z największą korzyścią dla ogrodu bądź innego terenu zielonego, warstwa pokosu zostawiona na trawniku musi być: młoda, świeża, nie za duża, niezbyt ciężka, złożona wyłącznie ze zdrowej trawy. Aby taką osiągnąć, mulczowanie terenu musi rozdrabniać trawę dokładnie i na malutkie części, a następnie rozprowadzać ją równomiernie po całym terenie.

Mulczowanie terenu zielonego warto połączyć nie tylko z regularnym koszeniem, ale także z sezonowym wykonywaniem wertykulacji. Wszystkie trzy usługi zamówisz w firmie Renova wykonującej prace ogrodnicze w obrębie Bielska-Białej i okolic. Zapraszamy do skorzystania z formularza wyceny i kontaktu!

mulczowanie trawy

Klienci o nas

Doskonała i terminowa współpraca - usługi na najwyższym poziomie i zawsze z uśmiechem na twarzy! Z przyjemnością skorzystamy z Państwa usług ponownie :)

Iwona (Andrychów)

Szybkość usługi (mycie kostki brukowej podjazdu) jak i jakość jej wykonania - najwyższy poziom. Z chęcią polecimy Państwa naszym znajomym!

Marta i Łukasz (Bielsko-Biała)

Firma RENOVA WOJCIECH ORAWIEC jest naszym wieloletnim partnerem. Właściciel firmy do każdego klienta podchodzi z pełną profesjonalizmem i zaangażowaniem co przekłada się później na wysoką jakość usług

Ferdynand (Bielsko-Biała)

Wysoka jakość w zakresie aranżacji, jak i pielęgnacji naszego ogrodu świadczy o dużym potencjale wiedzy w tej dziedzinie. Bardzo estetyczne i profesjonalne podejście do klienta.

Laura (Bielsko-Biała)
O naszej firmie

Możemy się pochwalić wieloletnim doświadczeniem w zakresie sprzątania, utrzymywania porządku, pielęgnacji ogrodów i prac na wysokościach! Jesteśmy zgranym i wykwalifikowanym zespołem. Korzystamy z profesjonalnego sprzętu do sprzątania i pielęgnacji ogrodów. Poznaj naszą ofertę, skorzystaj z naszej pomocy!

Zapraszamy do kontaktu+48 796 882 282

Zapraszamy do kontaktubiuro@renova.bielsko.pl

Formularz kontaktowy

Wypełnij wszystkie pola i wyślij formularz klikając w ikonę koperty.

* pola obowiązkowe