Mulczowanie terenu zielonego to doskonały sposób na naturalne odżywienie, odświeżenie i zabezpieczenie trawnika przed wysychaniem. Metoda ta jest łatwa i bezpieczna dla trawy, a przy okazji dla całego środowiska - ekologiczna. Mulczowanie gleby wpływa na poprawę koloru trawnika, sprzyja zdrowiu roślin, a nawet spowalnia pojawianie się chwastów. Kiedy warto je wykonać, by przyniosło najlepsze efekty? Poznaj odpowiedź!
Mulczowanie łąk, ogrodów, trawników i innych terenów zielonych powinno się wykonywać wyłącznie w okresie wegetacji trawy. Czynność ta może zostać przeprowadzona na trawniku regularnie pielęgnowanym, na którym trawa jest krótka. To warunek konieczny! Inaczej mulczowanie gleby nie będzie miało sensu, ponieważ kosiarka z mulczowaniem bądź inny sprzęt wykorzystywany do pielęgnacji ogrodu nie dostanie się do podłoża lub zmielona trawa za bardzo obciąży teren zielony, powodując szkody.
Najkorzystniej przeprowadzić mulczowanie trawy wtedy, kiedy wysokość trawnika nie przekracza 4 cm. Krótka trawa poddana mulczowaniu szybko się rozłoży i odżywi glebę. Poza tym regularne koszenie poprzedzające mulczowanie terenu zielonego zapobiegnie wyrastaniu i rozprzestrzenianiu się chwastów, niechcianych gatunków roślin.
Od mulczowania gleby należy się powstrzymać, gdy trawnik nie był dawno koszony i jest wysoki - wyższy niż 4 cm - lub zaniedbany, np. zachwaszczony, dziki. Sposobem na rozwiązanie tego problemu jest albo kilkakrotne skoszenie trawnika przed przystąpieniem do mulczowania, albo ograniczenie ilości mulczowanej trawy, by ścinki nadto nie obciążyły trawnika.
Ponieważ tylko młody i zdrowy pokos nadaje się do odżywienia gleby i roślin, mulczowanie terenu zielonego nie może pozostawiać na trawniku twardych łodyg, starej trawy, kwiatów. Stary pokos - podobnie jak twardy lub zbyt gęsty - stworzy warstwę nieprzepuszczającą powietrza i wody, co negatywnie wpłynie na Twój ogród.
Jedną z funkcji mulczowania trawy jest nawilżenie gleby, dlatego tego rodzaju pielęgnacji ogrodu nie powinno się wykonywać często na terenach naturalnie wilgotnych czy też nieprzepuszczających wody. W przeciwnym razie ogród może zgnić.
Aby mulczowanie trawy przebiegło sprawnie i z największą korzyścią dla ogrodu bądź innego terenu zielonego, warstwa pokosu zostawiona na trawniku musi być: młoda, świeża, nie za duża, niezbyt ciężka, złożona wyłącznie ze zdrowej trawy. Aby taką osiągnąć, mulczowanie terenu musi rozdrabniać trawę dokładnie i na malutkie części, a następnie rozprowadzać ją równomiernie po całym terenie.
Mulczowanie terenu zielonego warto połączyć nie tylko z regularnym koszeniem, ale także z sezonowym wykonywaniem wertykulacji. Wszystkie trzy usługi zamówisz w firmie Renova wykonującej prace ogrodnicze w obrębie Bielska-Białej i okolic. Zapraszamy do skorzystania z formularza wyceny i kontaktu!