Jak dbać o basen ogrodowy? Pielęgnacja, czyszczenie basenów w ogrodzie

ogród, ławka

Masz lub planujesz wybudować basen w ogrodzie ku uciesze bliskich? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, na czym polega kompleksowe dbanie o basen ogrodowy, czyszczenie basenu i oczyszczanie wody w basenie. Zapewnij bliskim nie tylko ogromną radość z rozrywki, ale także warunki bezpieczne dla zdrowia. Zapraszamy do lektury!

Oczyszczanie wody w basenie

Jednym z kluczowych aspektów dbania o basen ogrodowy jest regularne oczyszczenie wody w basenie. W wodzie zbierają się bakterie, wirusy, cząsteczki grzybów i inne patogeny, które mogą zaszkodzić nie tylko zdrowiu, ale także życiu entuzjastów pływania. Woda wcale nie musi być zauważalnie brudna, gęsta, ciemna ani śmierdząca - wielu patogenów nie widać gołym okiem. Wobec tego podstawowe czyszczenie wody w basenie polega na codziennym ściąganiu z powierzchni lekkich zanieczyszczeń: liści, gałązek, piórek. Można to robić ręcznie, jeśli basen na ogrodzie jest mały, albo wygodnym podbierakiem - siatką na kiju.

Zaawansowane oczyszczanie wody w basenie to walka z glonami, mchami i osadami. Aby zminimalizować ich powstawanie, powinieneś zastosować w basenie ogrodowym - niezależnie od jego rodzaju i wielkości - pompę. Zamiast bądź oprócz pompy możesz wykorzystać skimmer rozprowadzający w wodzie chlor (nie należy za to wlewać chloru bezpośrednio do wody, bo może odbarwić basen). Jeżeli nie masz tych akcesoriów lub mimo obecności pompy w basenie pojawiły się glony, sięgnij po środki chemiczne dostosowane do materiału wykonania basenu. Sprawdź cennik czyszczenia basenu ogrodowego na naszej stronie.

Uzdatnianie wody w basenie

Poza filtrowaniem możliwe jest uzdatnianie wody w basenie, na które składają się dezynfekcja, koagulacja i utrzymywanie korzystnego odczynu pH. Standardowa dezynfekcja polega na wykorzystaniu chloru. Tańsze, domowe sposoby na czyszczenie basenu zastępują chlor solą kuchenną. Najefektywniejszy, ale i najdroższy jest ozonator. Kompleksowa pielęgnacja wody w basenie ogrodowym wymaga dozowania środków chemicznych ręcznie lub stosowania automatycznego sprzętu do czyszczenia wody w basenie.

Czyszczenie dna basenu z piasku

Czyszczenie basenu z obiektów znajdujących się na powierzchni to nie wszystko. Równie ważne jest czyszczenie dna basenu z piasku i wszystkich obiektów, które ze względu na wagę osadziły się na spodzie. Wbrew przypuszczeniom tego typu pielęgnacja basenu nie wymaga spuszczania wody, co mogłoby stanowić kłopot w przypadku dużego basenu murowanego, wkopanego w ziemię. Wystarczy zakupić specjalny odkurzacz basenowy lub zamówić czyszczenie basenów przez specjalistów z firmy Renova w Bielsku-Białej. Z kolei czyszczenie basenu ogrodowego z glonów i alg odbywa się przy użyciu szczotek teleskopowych.

Ciekawostka: Na czyszczenie basenu z piasku wpływ mają m.in. zabawki dmuchane. To na nich oraz na stopach uczestników zabawy nanosi się do basenu najwięcej piachu. Jeżeli chcesz ograniczyć zanieczyszczenia, postaw przed basenem ogrodowym niewielki brodzik do opłukiwania stóp oraz przemywaj zabawki, które wypadły z basenu.

Dbanie o basen w przerwie od pływania

W okresie nieużywania basenu, zwłaszcza w niepogodę, dbanie o basen ogrodowy wcale nie traci na znaczeniu. Jeżeli zastanawiasz się, jak utrzymać basen ogrodowy w czystości w ciągu tygodnia pracy, podczas wyjazdu na wakacje lub burzy, najlepiej sięgnij po dopasowaną plandekę bądź pokrywę. W ten sposób krótka nieobecność nie zaowocuje zabrudzeniem wody, dzięki czemu po powrocie nie będzie konieczne czyszczenie basenu ogrodowego.

Czym czyścić basen ogrodowy po sezonie?

Każdy basen w ogrodzie - niezależnie od rodzaju i materiału wykonania - należy opróżnić z wody. W dalszej kolejności niezbędne jest czyszczenie basenu z kamienia, piachu, osadów osadzonych na ścianach i dnie. Dopiero czysty basen można umieścić w suchym, ciepłym i bezpiecznym miejscu, w którym nie ulegnie uszkodzeniu, zagnieceniu. Oczywiście o ile ma się do czynienia z modelem składanym i przenośnym. Stały basen ogrodowy przykrywa się sztywną pokrywą lub plandeką.

Uwaga! Każdorazowe czyszczenie basenu po zimie jest obowiązkiem, nawet jeśli obiekt wydaje się czysty.

Klienci o nas

Doskonała i terminowa współpraca - usługi na najwyższym poziomie i zawsze z uśmiechem na twarzy! Z przyjemnością skorzystamy z Państwa usług ponownie :)

Iwona (Andrychów)

Szybkość usługi (mycie kostki brukowej podjazdu) jak i jakość jej wykonania - najwyższy poziom. Z chęcią polecimy Państwa naszym znajomym!

Marta i Łukasz (Bielsko-Biała)

Firma RENOVA WOJCIECH ORAWIEC jest naszym wieloletnim partnerem. Właściciel firmy do każdego klienta podchodzi z pełną profesjonalizmem i zaangażowaniem co przekłada się później na wysoką jakość usług

Ferdynand (Bielsko-Biała)

Wysoka jakość w zakresie aranżacji, jak i pielęgnacji naszego ogrodu świadczy o dużym potencjale wiedzy w tej dziedzinie. Bardzo estetyczne i profesjonalne podejście do klienta.

Laura (Bielsko-Biała)
O naszej firmie

Możemy się pochwalić wieloletnim doświadczeniem w zakresie sprzątania, utrzymywania porządku, pielęgnacji ogrodów i prac na wysokościach! Jesteśmy zgranym i wykwalifikowanym zespołem. Korzystamy z profesjonalnego sprzętu do sprzątania i pielęgnacji ogrodów. Poznaj naszą ofertę, skorzystaj z naszej pomocy!

Zapraszamy do kontaktu+48 796 882 282

Zapraszamy do kontaktubiuro@renova.bielsko.pl

Formularz kontaktowy

Wypełnij wszystkie pola i wyślij formularz klikając w ikonę koperty.

* pola obowiązkowe