Dlaczego warto zrobić oprysk na kleszcze w ogrodzie?

ogród, kleszcze

Wypoczynek na łonie natury przynosi wiele korzyści. Przebywanie w otoczeniu natury działa kojąco na nerwy, pozwala, choć na chwilę nie myśleć o codziennych problemach. To najlepszy sposób na zregenerowanie sił po trudnym dniu lub wykańczającym tygodniu. W najlepszej sytuacji znajdują się mieszkańcy domów jednorodzinnych, będący posiadaczami przydomowego ogrodu. Wystarczy wyciągnąć leżak, grill i cieszyć się należnym wypoczynkiem w rodzinnym gronie. Dla dzieci ogród to najlepsze miejsce do nauki o przyrodzie, a także prawdziwy plac zabaw, wyzwalający w najmłodszych kreatywność i chęć poznawania świata.

Niestety, czasem ta sielanka zostaje zakłócona przez nieproszonych gości. Poza pożytecznymi zwierzętami i owadami zamieszkującymi nasze ogrody przydomowe, jesteśmy często zmuszeni dzielić tę zieloną przestrzeń z nieprzyjemnymi intruzami. Do grona takich nieproszonych intruzów z pewnością można zaliczyć kleszcze - raczej nikt nie jest miłośnikiem tych insektów. Z czego wynika niechęć, jaką darzymy kleszcze, a także lęk przed nimi? Dziś na naszym blogu opowiemy o kleszczach, ulubionych miejscach ich występowania, a także zagrożeniach, jakie niosą. Przeanalizujemy także popularne sposoby na odstraszanie kleszczy, wytłumaczymy, na czym polega oprysk na kleszcze i kiedy jest najlepszy moment na wykonanie go.

Najważniejsze informacje o kleszczach

Kleszcze zaliczane są do rodziny pajęczaków - czyli tej samej rodziny, do której należą, chociażby roztocza, ale także pająki, czy często mylone z pająkami kosarze. Oczywiście długo można by wymieniać gatunki zaliczane do pajęczaków, ponieważ rodzina ta posiada około 112 tysięcy przedstawicieli! Niestety kleszcze zaliczają się do niechlubnego grona pasożytów występujących w rodzinie pajęczaków...

Jak wyglądają kleszcze?

Osobniki w dorosłej postaci mają cztery pary odnóży. Ich ciało jest tak zbudowane, aby możliwie najlepiej przystosować się do aktualnie panujących warunków. Kleszcze posiadają także świetnie rozwinięty aparat żądlący, dzięki któremu mogą pozyskiwać pożywienie. Wyposażony jest w rząd drobniutkich kolców, które nie tylko pozwalają mu wbić się w ciało swojego żywiciela, ale także stabilnie się na nim usadowić, bez obawy, że zostanie zrzucony. Sposób żywienia kleszcza podobny jest do żywienia się komarów - niestety trzeba zauważyć, że kleszcze są znacznie bardziej żarłoczne i do zaspokojenia apetytu potrzebna jest im znacznie większa ilość krwi. Kleszcz zaliczany jest do pasożytów - czyli żeby przeżyć, musi żerować na innych organizmach - w tym przypadku na ssakach.

Najczęściej spotykanymi w Polsce gatunkami są kleszcze łąkowe oraz kleszcze pastwiskowe, zwane również kleszczami pospolitymi. Gatunki te nieco różnią się między sobą wyglądem. Kleszcze pastwiskowe są najbardziej pospolitym gatunkiem tego pajęczaka. Mają one charakterystyczne czerwono brązowe ciała w owalnym kształcie. Kleszcze łąkowe mają spłaszczone, owalne ciało koloru brązowego, z jasnymi wzorkami. Zarówno kleszcze łąkowe, jak i pastwiskowe żywią się krwią ssaków - także ludzi i zwierząt domowych.

Gdzie występują kleszcze

Kleszcze występują praktycznie w całej Europie. Najliczniej spotykany jest w paśmie, które ciągnie się przez Hiszpanię, Francję, Wielką Brytanię, aż po góry Ural. W zasadzie z krajów europejskich kleszcze oszczędzają tylko część krajów skandynawskich, głównie dlatego, że jest tam dla nich po prostu za zimno (za to brak kleszczy nadganiają komary swą ilością i wielkością).

Występowanie kleszczy w Polsce też nie jest takie samo we wszystkich regionach. Największe występowanie kleszczy można odnotować w województwach: Śląskim, Małopolskim, Podkarpackim, Lubelskim i na Podlasiu. Dlaczego właśnie te rejony są najbardziej zagrożone atakami kleszczy? Ma to związek z naturalnym przystosowaniem kleszczy do środowiska. Kleszcze preferują obszary zielone, zalesione z gęstą roślinnością, a w wyżej wymienionych województwach występuje najwięcej naturalnych terenów zielonych. Kleszcze najlepiej czują się w bagnistych lasach, zakrzewionych dolinach rzek i pastwiskach, na leśnych polanach i łąkach. Wszędzie tam, gdzie jest zacisznie i wilgotno.

Nie oznacza jednak, że mieszkańcy miast mogą czuć się bezpiecznie. Jak już wspomnieliśmy na początku artykułu, kleszcze doskonale przystosowują się do nowych warunków. Wraz z rozwojem miast, kleszcze w poszukiwaniu swoich żywicieli również zmieniły swoje zwyczaje. Aktualnie możemy spotkać je w parkach, skwerach, a także w naszych przydomowych ogrodach.

ogród, kobieta, boso, bukiet

Jak poluje kleszcz i na kim żeruje?

Kleszcze przechodzą różne stadia (jaja, larwa, nimfa, postać dorosła), a cały cykl rozwoju tego pasożyta trwa od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Gdy kleszcz przechodzi przez proces przepoczwarzania się do następnej postaci, wówczas musi pożywić się krwią. Każdy kleszcz ma zatem w czasie swojego życia przynajmniej trzech żywicieli. Nimfy największą swoją aktywność wykazują od marca do listopada, larwy są aktywne nieco krócej.

Jeżeli nic nie przeszkodzi kleszczowi, to żywi się na swojej ofierze nawet 15 dni. Właśnie dlatego najczęściej można spotkać je na ludzkim ciele w „zacisznych miejscach” takich jak pachwiny i pachy. Dzięki specyficznej budowie aparatu ssącego, gdy kleszcz przyczepi się do ciała swojego żywiciela, nic nie jest w stanie go strącić.

Często można spotkać się z opinią, że kleszcze spadają na swoje ofiary z drzew. Jednak to mit. Najczęściej kleszcze sadowią się na drzewach lub trawach i przechodzą na żywiciela w chwili, gdy ten otrze się o roślinność.

Dlaczego kleszcze są groźne dla zdrowia?

Kiedy już wiecie jak funkcjonują kleszcze, łatwiej będzie wyjaśnić, dlaczego są tak dużym zagrożeniem dla zdrowia ludzi oraz zwierząt domowych. W momencie, gdy kleszcz wczepia się w nowego żywiciela, daje mu w „prezencie” wszelkie drobnoustroje, wirusy i bakterie, które przejął od swoich poprzednich żywicieli. Wkłuwając się do ciała żywiciela, jednocześnie wszczepia mu szkodliwe patogeny.

Najczęstszymi chorobami, jakie zagrażają nam ze strony kleszczy jest borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Choroby te są trudne do leczenia, a powikłania będące ich następstwem są niezwykle poważne dla zdrowia. Dlatego też warto chronić się przed kleszczami i zminimalizować możliwość stania się żywicielem.

Oprysk na kleszcze - najskuteczniejsza ochrona

Spędzając czas w ogrodzie, chcemy mieć pewność, że nasi bliscy (szczególnie najmłodsi członkowie rodziny) są bezpieczni i nic im nie zagraża. O ile w przestrzeni publicznej, takiej jak parki czy skwery, lub w lasach musimy użyć indywidualnych środków chroniących, to w ogrodzie możemy działać na nieco szerszą skalę. Najlepszym rozwiązaniem jest oprysk na kleszcze, który pozwala skutecznie wyeliminować te insekty. Oprysk na kleszcze wykonujemy przy użyciu preparatów, które są bezpieczne dla użytkowników ogrodu - zarówno dla dzieci, dorosłych, jak i zwierząt domowych.

Jak chronić się przed kleszczami poza ogrodem?

Pamiętajcie, aby zadbać o ochronę przed kleszczami przed każdym wyjściem do lasu lub do parku! Nawet jedno ukąszenie kleszcza, może mieć tragiczne skutki dla zdrowia. Warto używać specjalnych preparatów, a naszych pupili zaopatrzyć w specjalne obróżki lub krople. Po powrocie do domu ubrania należy koniecznie wyprać, a skórę dokładnie przejrzeć, czy nie przyprowadziliśmy z takiej wycieczki do swojego domu nieproszonego gościa.

Klienci o nas

Doskonała i terminowa współpraca - usługi na najwyższym poziomie i zawsze z uśmiechem na twarzy! Z przyjemnością skorzystamy z Państwa usług ponownie :)

Iwona (Andrychów)

Szybkość usługi (mycie kostki brukowej podjazdu) jak i jakość jej wykonania - najwyższy poziom. Z chęcią polecimy Państwa naszym znajomym!

Marta i Łukasz (Bielsko-Biała)

Firma RENOVA WOJCIECH ORAWIEC jest naszym wieloletnim partnerem. Właściciel firmy do każdego klienta podchodzi z pełną profesjonalizmem i zaangażowaniem co przekłada się później na wysoką jakość usług

Ferdynand (Bielsko-Biała)

Wysoka jakość w zakresie aranżacji, jak i pielęgnacji naszego ogrodu świadczy o dużym potencjale wiedzy w tej dziedzinie. Bardzo estetyczne i profesjonalne podejście do klienta.

Laura (Bielsko-Biała)
O naszej firmie

Możemy się pochwalić wieloletnim doświadczeniem w zakresie sprzątania, utrzymywania porządku, pielęgnacji ogrodów i prac na wysokościach! Jesteśmy zgranym i wykwalifikowanym zespołem. Korzystamy z profesjonalnego sprzętu do sprzątania i pielęgnacji ogrodów. Poznaj naszą ofertę, skorzystaj z naszej pomocy!

Zapraszamy do kontaktu+48 796 882 282

Zapraszamy do kontaktubiuro@renova.bielsko.pl

Formularz kontaktowy

Wypełnij wszystkie pola i wyślij formularz klikając w ikonę koperty.

* pola obowiązkowe